* 6.3.1937 Šumbark † 13.3.2024 Ostrava
klavírista, vysokoškolský pedagog
národnost
česká
státní příslušnost
Československá republika, Československá socialistická republika, Česká a Slovenská Federativní republika. Česká republika
-
zajímavé okolnosti
Na klavír poprvé hrál v roce 1943, ještě za druhé světové války (jeho první vystoupení bylo v místní hospodě). Již během studií se zúčastnil různých mezinárodních klavírních soutěží, v roce 1957 v Moskvě a v roce 1960 ve Varšavě. V roce 1964 založil pěvecký soubor Ostravští sólisté. V roce 1970 se habilitoval v oboru klavírní hra. Nepůsobil však pouze v akademické sféře; aktivně koncertoval, a to jak naživo, tak v televizi a rozhlase (vystupoval například s Janáčkovou filharmonií Ostrava). Kromě toho doprovázel několik pěveckých sborů. V letech 2000 až 2007 působil Bernatík jako ředitel Institutu pro umělecká studia (nástupce Umělecko-pedagogické katedry). V té době působil i na Slezské univerzitě v Katovicích a pokračoval rovněž ve své klavírní dráze. Jenom pro Český rozhlas vytvořil na 150 hudebních nahrávek, působil ale hojně i v zahraničí.
-
vzdělání
v letech 1951 až 1953 student klavírní hry na konzervatoři v Bratislavě
od roku 1953 studoval na Vyšší hudebně pedagogické škole v Ostravě (dnes Janáčkova konzervatoř v Ostravě)
v letech 1956 až 1961 absolvoval studium Hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze
v roce 1997 jmenován profesoremvyznamenání a pocty
Cena Svazu českých skladatelů a koncertních umělců (1984)
Cena Jantar (2021)-
zaměstnání
v roce 1963 začal vyučovat na ostravské státní konzervatoři
od roku 1966 působil jako odborný asistent na Katedře hudební výchovy Pedagogické fakulty v Ostravě
1991–1997 děkan Pedagogické fakulty Ostravské univerzity-
obrazy
-
související odkazy
-
autor
Juřica
Encyklopedie města Ostravy !!!
Aktualizováno: 25. 06. 2026
