Ostravar Aréna
historický název
Palác kultury a sportu
ulice
Ruská 135/3077
charakteristika
Monumentální multifunkční hala postavená v pozdním internacionálním stylu, kladoucí důraz na lapidární hmotu vyzdviženou nad úroveň okolního terénu. Hala má obdelníkový půdorys se zkosenými nárožími. Hlavní nosné prvky tvoří čtyři železobetonový věže. Na nich jsou uloženy dva příhradové nosníky. Podhledy tribun, ochoz vysazený do prostoru a pultové střechy haly tvoří základ kompozice. Na západní straně realizována přístavba nové haly, na sloupech je umístěna ubytovna.
-
území
Zábřeh nad Odrou
firmy a instituce
Provozovatelem haly je společnost Vítkovice Aréna a. s.-
zajímavosti
Hala je domácím hřištěm hokejového týmu HC VÍTKOVICE RIDERA.
-
stavební vývoj
Autorem brutalistního projektu stavby byl slovenský architekt Vladimír Dedeček, který mj. projektoval Vysokou školu zemědělskou v Nitře a Slovenský národní archiv v Bratislavě. Práci na projektu Paláce kultury a sportu zahájil v roce 1974 a dokončil ji v roce 1976. V témže roce započala demolice domů podél Ruské ulice na rozhraní Vítkovic a Zábřehu nad Odrou. Jako značná část Ostravy, i toto území bylo částečně poddolováno, proto bylo použito osvědčené koncepce a hala tak stojí na kompaktní železobetonové desce. Samotná stavba probíhala v letech 1978–1986.
Mezi roky 2003 až 2004 proběhla přestavba navrhnutá Radimem Václavíkem. Stadion byl po rekonstrukci přejmenován díky sponzorství energetické firmy ČEZ na ČEZ Aréna. Další rekonstrukce se uskutečnila v roce 2012, kdy došlo k výměně sedaček a k výstavbě 4 rohových zasunovacích tribun, kapacita arény se zvýšila na 10 157 míst. Od roku 2016 nese hala název Ostravar Aréna.-
obrazy
-
prameny, literatura
-
související odkazy
internetové stránky společnosti Vítkovice Aréna a. s.
Wikipedie-
autor
Juřica