Dům umění
ulice
Jurečkova 9/1750
charakteristika
Jednopatrová galerijní budova z režného zdiva na půdorysu T s plochými střechami ve funkcionalistickém a konstruktivistickém slohu. Stavba je rovněž vynikajícím příkladem purismu.
-
majitelé
Statutární město Ostravafirmy a instituce
Galerie výtvarného umění v Ostravě, p. o.-
zajímavosti
Mecenášem stavby byl ostravský stavitel František Jureček, který se otevření stavby nedožil, ale odkázal galerii svojí soukromou kolekci přibližně 120 cenných uměleckých děl: obrazů, kreseb a soch především českých autorů 19. století, mj. Josefa Mánesa, Julia Mařáka, Karla Purkyně, Františka Ženíška, Mikoláše Alše a Antonína Slavíčka, která se stala základem sbírek současné Galerie výtvarného umění v Ostravě.
-
stavební vývoj
Objekt postaven podle projektu Františka Fialy ml. a Vladimíra Wallenfelse na základě zadání Spolku pro vystavění a udržování výstavního pavilonu založeného v roce 1923 a v roce 1926 transformovaného na spolek Dům umění v Moravské Ostravě, který působil do roku 1947. Autoři se inspirovali holandskou cihlovou architekturou. Pozemek pro stavbu věnovalo město Moravská Ostrava.
Stavba z let 1923–1926 je v konstruktivistickém slohu. Neomítnuté červené cihly připomínají holandskou architekturu. V jižním křídle je umístěn velký výstavní sál, v patře dva menší sály. V Severním křídle v přízemí i v patře byly původně umístěny provozní místnosti. Ve vestibulu se nachází reliéf Zrození uhlí od Jana Laudy.
-
obrazy
-
prameny, literatura
-
významné osoby
-
události
3. 3. 1998
Otevření dlouhodobé expozice v Domě umění - České malířství 19. století 15. 1. 1996
Návštěva prezidenta Václava Havla v roce 1996 4. 5. 1958
Výstava francouzských tapisérií v Domě umění v roce 1958 24. 5. 1953
Otevření krajské galerie v Domě umění v roce 1953 9. 7. 1952
Zahájení výstavy "To jsou oni..."
další události (21)...-
související odkazy
Digitální badatelna Archivu města Ostravy
Fotografické album z otevření Domu umění v Moravské Ostravě Umístění objektu
Wikipedia-
autor
Juřica