obecní hřbitov Poruba
historický název
obecní hřbitov Poruba
ulice
-
existence
stavba již neexistuje
zánik
po roce 1956
-
zajímavosti
Celý hřbitov byl původně ve správě farnosti, jeho novější část byla převzata do správy obce v roce 1926. Při této příležitosti byla zřízena také hřbitovní komise, kterou vedl největší porubský podnikatel Ignác Blažej.
Ke zrušení hřbitova došlo v souvislosti s výstavbou nového sídliště v Porubě. Od roku 1952 zde bylo zakázáno pohřbívání, zrušen byl po roce 1956.-
současný stav
V současnosti se v místě novější části hřbitova nalézá parkově upravená plocha. Ve staré části hřbitova kolem kostela sv. Mikuláše se dosud nachází několik dochovaných náhrobků.
Po zrušení hřbitova byli porubští občané pochováváni dlouho na hřbitově ve Vřesině, v současnosti Poruba využívá pohřebiště v sousedním městském obvodě Svinov.-
stavební vývoj
Nejstarší část porubského hřbitova se nalézala kolem kostela sv. Mikuláše. Byli zde pohřbíváni nejen obyvatelé Poruby, nýbrž celé farnosti, která zahrnovala Porubu, Vřesinu a Svinov.
V 19. století byl již rozlohou nedostačující, a tak došlo v letech 1857-1858 k jeho významnému rozšíření na původně školní pozemek za silnicí (dnešní nábřeží Svazu protifašistických bojovníků). Součástí stavby byla kamenná zeď kolem hřbitova, márnice, a také kamenný mostek přes zmíněnou silnici, který spojoval původní areál s novým.
K dalšímu významnému rozšíření hřbitova až do jeho zrušení nedošlo.-
obrazy
-
prameny, literatura
-
historická obec
-
významné osoby
-
související odkazy
Digitální badatelna Archivu města Ostravy
Hřbitovní kniha obce Poruba-
autor
Šerka