Encyklopedie města Ostravy !!!

Primátor Ostravy Eduard Foltýn. Zdroj: Archiv města Ostravy, Sbírka fotografií.

    RSDr. Eduard Foltýn


    • * 11.11.1925 Brušperk (o. Frýdek-Místek) – † 21.4.1992 Frýdek-Místek


    • primátor Ostravy


    • národnost

      česká

    • státní příslušnost

      Československá republika, Československá socialistická republika, Česká a Slovenská federativní republika


    • zajímavé okolnosti

      V roce 1971 byl zvolen do pléna Městského výboru KSČ v Ostravě. Ve funkci primátora setrval tři funkční období. Podílel se na zpracování územního plánu města. Rekonstrukce centra Ostravy však byla spojena s řadou necitlivých asanací. Zbořeny tak byly i některé historicky cenné budovy. Zahájena byla naopak stavba Krajské nemocnice v Porubě a modernizací prošla některé komunikace (nové svinovské a frýdlantské mosty), obnova mostu Pionýrů po explozi v roce 1976. Rozšířena byl také síť městské hromadné dopravy (nové trolejbusové a tramvajové linky).


    • vzdělání

      obecná a měšťanská škola v Brušperku (1931–1939)
      vyučen zedníkem
      Ústřední dělnická škola (1949–1950)
      Vysoká politická škola ÚV KSČ v Praze (1954–1957)
      dálkové studium na katedře národního hospodářství Vysoké školy politické v Praze (absolutorium a udělení titulu RSDr. v roce 1967)


    • zaměstnání

      dělník ve firmách ve 40. letech 20. st.: Bohumil Bártek (Frýdek), Válcovny plechu Lískovec, Československé stavební závody (Ostrava, po roce 1945)
      krajský inspektor Československých stavebních závodů v Ústí nad Labem (1950–1951)
      ředitel Hlavní správy průmyslových staveb na Ministerstvu stavebního průmyslu ČSR (1951–1952)
      ředitel Hlavní správy průmyslových kombinátů (od 1952)
      instruktor a poté vedoucí odboru stavebnictví na ÚV KSČ
      náměstek ministra stavebnictví (od 1959)
      člen Vládního výboru pro národní výbory a cestovní ruch
      ředitel podniku Pozemní stavitelství Ostrava (od 1964)
      člen Státní komise cenového úřadu a ministerstva stavebnictví (jmenován 1965)
      po federalizaci člen poradního sboru Cenového úřadu a federálního ministerstva stavebnictví (1969)
      člen kolegia ministra stavebnictví (1970)
      primátor města Ostravy (od 17. 12. 1971 do 23. 6. 1986)
      v roce 1986 odešel do důchodu.

    • politická orientace

      člen KSČ od roku 1947


    • obrazy

      img1052.jpg


    • prameny, literatura


    • osoby

      Bedřich Lipina


    • události

      30. 4. 1985
      Zahájení provozu na nových frýdlantských mostech v roce 1985 13. 5. 1982
      Cíl cyklistického Závodu míru v Porubě v roce 1982 25. 11. 1976
      Výbuch mostu Pionýrů v roce 1976 16. 10. 1974
      Návštěva generálního tajemníka SED E. Honeckera v roce 1974


    • autor

      Juřica


Aktualizováno: 09. 03. 2020