* 08.01.1865 Moravská Ostrava (m. č. Ostravy) † 18.06.1945 Moravská Ostrava (m. č. Ostravy)
obchodník, majitel realit, národovec
národnost
česká
státní příslušnost
Rakouské císařství, Rakousko-Uhersko, Československá republika
-
zajímavé okolnosti
Patřil k nejvýznamnějším představitelům české národní politiky a českého hospodářského a společenského života na Ostravsku na přelomu 19. a 20. století. Spolupracoval s Emanuelem Balcarem, Josefem Hýbnerem a Edmundem Palkovským, svým blízkým přítelem, na podpoře českého základního školství a posléze též středního školství na Ostravsku. Podařilo se jim dosáhnut zřízení měšťanských škol s českým jazykem vyučovacím i původně soukromého, pak postátněného českého gymnázia. Ze svých prostředků finančně podporoval zřizování českých škol a přispíval rovněž na nemajetné žáky a studenty. K výstavbě gymnázia poskytl velmi levně vlastní pozemky. Podílel se na založení družstva pro výstavbu Národního domu v Moravské Ostravě a úspěšné realizaci vybudování centra českých národních a spolkových aktivit. Právě odsud byly řízeny všechny významnější politické akce českých národovců v podobě protestů proti zápisům dětí do německých škol, manipulacím s voličskými seznamy apod. Participoval na založení redakcí českých novin Ostravice a Ostravské listy. V roce 1907 kandidoval na jednotné kandidátce národní, lidové a katolicko-národní strany ve volbách do říšské rady. Zasloužil se též o rozvoj českého divadla v Moravské Ostravě na přelomu 19. a 20. století.
Pro hospodářské posílení středního stavu se podílel na založení Občanské záložny pro Moravskou Ostravu a okolí, do roku 1921 byl členem její dozorčí rady, následně pak místopředsedou. Patřil k zakladatelům Českého akciového pivovaru v Moravské Ostravě. Od založení společnosti v roce 1897 byl členem správní rady, později jejím místopředsedou a od roku 1905 až do závěru třicátých let nepřetržitě jejím předsedou. Především jeho obchodním zkušenostem byla přičítána opatrnější strategie řízení podniku, jemuž se bez větších problémů dařilo zvládat všechna krizová období v první třetině 20. století a z něhož se stal dlouhodobě konkurenceschopný závod, náležející do první desítky největších pivovarů na Moravě a ve Slezsku. Pro své obchodní a finanční znalosti byl povolán do správní rady ostravské filiálky Živnobanky a jako cenzor ostravské pobočky Národní banky Československé.-
bydliště
Moravská Ostrava, Matiční 8, č. pop. 1538
-
odborné a zájmové organizace
Moravský klub, starosta
Matice ostravská
Občanská beseda, člen výboru
dobročinný ženský spolek Dobromila, zakládající člen
spolek Národní dům v Moravské Ostravě, předseda
Spolek Národní divadlo moravskoslezské, místopředseda
Ochranný svaz českomoravských pivovarů v Přerově, člen výboru a místopředseda-
poznámky
V informačních zdrojích bývá někdy zaměňován se svým otcem, jemuž jsou mylně připisovány některé jeho aktivity či funkce. Shody jmen otce a syna údajně využívala i německá politická reprezentace, vládnoucí na moravskoostravské radnici, která prý jejich záměrnou záměnou oslabovala volební výsledek kandidáta, ačkoliv si byla dobře vědoma, že v daných volbách kandiduje jen mladší z nositelů tohoto jména.
-
obrazy
-
osoby
-
partneři
-
rodiče
-
stavby
Divadlo Jiřího Myrona
Čs. legií 14/148-
události
6. 1. 1912
V. reprezentační ples akademického spolku Odra v Moravské Ostravě (1912) 25. 4. 1906
Ustavení spolku Národní dům 1. 2. 1898
Otevření filiálky Živnostenské banky pro Čechy a Moravu v Moravské Ostravě v roce 1898 24. 10. 1897
Ustavující schůze společnosti Český akciový pivovar 7. 4. 1897
Ustavení ženského dobročinného spolku Dobromila v Moravské Ostravě-
autor
Daněk
Encyklopedie města Ostravy !!!
Aktualizováno: 09. 05. 2024