* 06.09.1872 Hnojice (okr. Olomouc) † 22.10.1936 Přívoz (m. č. Ostravy)
katolický kněz, rada arcibiskupské konsistoře, vlastivědný, kulturní a osvětový pracovník
pseudonym
K. Petrovič
národnost
česká
státní příslušnost
Rakousko-Uhersko, Československá republika
-
zajímavé okolnosti
Pocházel z rodiny majitele mlýna a selské usedlosti.
V roce 1912 se stal jedním ze sedmi uchazečů o správu přívozské farnosti. Přes neskrývaný odpor německých zastupitelů města Přívozu byl k 1. červnu 1912 ustanoven zdejším farářem. Jako v pořadí druhý přívozský farář si vydobyl uznání nejen na straně veřejnosti, ale i církevní správy. V roce 1921 zorganizoval veřejnou sbírku na zakoupení nových zvonů pro přívozský kostel Neposkvrněného početí Panny Marie. Po dlouhých jednáních se zástupci města zajistil prostředky pro vnější opravu chrámu (1923). V letech 1926–1927 inicioval rozsáhlé úpravy interiéru kostela. Za jeho působení byla vystavěna nová budova Ústavu pro nevyléčitelně nemocné a Katolický lidový dům, v němž často přednášel při tzv. akademiích. Přednášel také v Křesťanské sociální škole. Zvláště proslul přednáškami při oslavách 100. výročí narození Bedřicha Smetany (1924). Od 1923 vedl na Ostravsku na žádost olomouckého arcibiskupa Antonína Cyrila Stojana apologetické přednášky proti bezvěrcům. V roce 1925 byl ustanoven ordinariátním komisařem při reformním reálném gymnáziu v Přívoze. Byl podporovatelem a dárcem řady nadací a spolků, vedle jiných např. Jednoty sv. Josefa na zbudování nového farního kostela pro Hlubinu a Šalamounu, Jednoty sv. Bartoloměje na zřízení duchovní správy v Nové Vsi, spolku sv. Alžběty pro chudé ad. Stal se na Ostravsku velmi populární a oblíbenou osobou.
Již v době studia projevoval zájem o nejrůznější obory vědy a umění, živě se interesoval o literaturu, byl také dobrým znalcem a kritikem hudebním. Ovládal několik cizích jazyků. Uveřejňoval řadu článků s literární, výtvarnou, historickou či vlastivědnou tematikou. Udržoval písemné i osobní kontakty s čelnými představiteli českého kulturního života: J. B. Foerstrem, Arne Novákem, šéfem ostravské opery Emanuelem Bastlem, básnířkou Marií Stonou, Maxem Brodem, univ. prof. Janem Hejčlem, akademickým malířem Jano Köhlerem ad.
K jeho oblíbeným volnočasovým aktivitám patřila horská turistika. Podnikal výlety do Krkonoš, Tater, Velké a Malé Fatry. Jeho největší láskou však byly Beskydy, o jejichž propagaci se zasloužil.
Od 1928 trpěl vážnou chorobou, léčil se v Karlových Varech a v Zábřehu nad Odrou (m. č. Ostravy). Nedlouho po návratu z nemocnice zemřel.-
vzdělání
gymnázium v Kroměříži
kněžský seminář v Olomouci (kněžské svěcení 5. 7. 1895)jiné pocty
titul rada arcibiskupské konsistoře (1928)
čestný člen Klubu československých turistů (1931)-
zaměstnání
Farní úřad v Moravské Ostravě, kooperátor (1895–1908), kaplan (1908–1912)
Farní úřad v Přívoze, farář (1912–1932)odborné a zájmové organizace
Mariánské bratrstvo
Bratrstvo III. řádu sv. Františka
sirotčí spolek Ludmila, zakladatel (1928)
Klub československých turistů, místní odbor v Přívoze
Pobeskydská župa Klubu československých turistů v Moravské Ostravě, jednatel-
osoby
-
stavby
Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Přívoze
Náměstí Svatopluka Čecha, Špálova-
autor
Daněk
Encyklopedie města Ostravy !!!
Aktualizováno: 09. 07. 2024