* 07.12.1837 Wien (Rakousko) † 27.01.1922 Wien (Rakousko)
velkoprůmyslník, majitel panství, cestovatel, vědec
šlechtický titul
hrabě
šlechtický predikát
von Hultschin und Gutenland
národnost
německá
státní příslušnost
Rakouské císařství, Rakousko-Uhersko, Rakouská republika
-
zajímavé okolnosti
Vlastnil několik panství ve Slezsku a v Dolních Rakousích. V mládí, kdy se zabýval studiem zemědělství, pobýval jistý čas na zámcích v Porubě (m. č. Ostravy), Velké Polomi, Klimkovicích a na hradu v Polské Ostravě. K rodovému fiedikomisu patřily statky Polská Ostrava (bez dolů a koksovny) s pivovarem, Heřmanice, Hrušov, Klimkovice, Poruba a Velká Polom s pivovarem, k alodním statkům doly a závody v Polské Ostravě, díl Radvanic s Lipinou a velkostatky v Dolních Rakousích. V roce 1891 byl zřízen inspektorát pro všechna slezská panství se sídlem v Porubě. Od roku 1893 bylo centrální ředitelství všech statků umístěno ve Vídni na Herrengasse. Veškerý pozemkový majetek ve Slezsku čítal přes 3 400 ha půdy, více než 2 300 ha lesů a 190 ha rybníků.
Pokračoval v důlním podnikání předků. V průběhu šedesátých a na počátku sedmdesátých let došlo k definitivnímu zformování wilczekovské důlní enklávy v Polské Ostravě. Provoz řady malých dolů byl koncentrován na jámy Trojice, Emma, Michaeli a Jan Maria. Na počátku sedmdesátých let byly na jámu Trojice soustředěny také dosud rozptýlené koksovny. Wilczekovy kamenouhelné doly v Polské Ostravě zaměstnávaly k roku 1895 celkem 3 112 horníků a jejich roční těžba přesahovala 5,7 mil. tun uhlí. Pro početné zaměstnance dolů se v té době budovaly hornické kolonie na Kamenci, Jaklovci, Františkově, Bunčáku a Hranečníku. K těžkým pracovním podmínkám horníků na Ostravsku přitáhla pozornost krvavá srážka před dolem Trojice v roce 1894. V souvislosti s ní se Hans Wilczek dopustil nešťastných výroků v rozhovoru pro Neue Freie Presse.
K dalším slezským průmyslovým podnikům Wilczeků, lokalizovaným především na Ostravsku, patřila továrna na betonové zboží v Muglinově, parostrojní cihelna v Muglinově (založená 1891), zaměstnávající 120 dělníků a produkující sedm milionů cihel ročně, čedičový lom na Baranovci v Polské Ostravě, parní pila v Polské Ostravě a šest lihovarů (Polská Ostrava, Radvanice, Hrušov, Klimkovice, Velká Polom, Plesná). Významným byl rovněž hřebčín pro plnokrevné koně v Pustkovci.
Již od mládí se zajímal o cestování. Krátce po založení Antropologické společnosti ve Vídni podnikl výpravu do severní Afriky spojenou s vědeckým výzkumem. V roce 1872 podnikl polární výpravu k souostroví Nová země v Severním ledovém oceánu.
-
čestný občan
Vídeň
-
čestný doktorát
práva na univerzitě Fridricha Viléma v Berlíně
vyznamenání a pocty
Řád zlatého rouna
rytíř Řádu železné koruny I. třídy
komandérský kříž Řádu Leopoldova
velkokříž Řádu koruny (italský)
Řád černého orla (pruský)jiné pocty
c. k. komoří
skutečný tajný rada
čestný rytíř suverénního maltézského řádu-
odborné a zájmové organizace
Císařská akademie věd ve Vídni
Umělecko-průmyslové muzeum ve Vídni, člen kuratoria
Antropologická společnost ve Vídni
Rakouská geografická společnost ve Vídni
Orientální muzeum ve Vídni-
obrazy
-
prameny, literatura
-
partneři
Emma Wilczek (Emo-Capodilista)
sňatek: 16. 5. 1858 ve Vídni-
děti
-
rodiče
Gabriele Wilczek (svobodná paní von Reischach)
Stanislaus Wilczek-
události
9. 5. 1894
Srážka stávkujících horníků s četnictvem před jámou Trojice v květnu 1894-
autor
Daněk
Encyklopedie města Ostravy !!!
Aktualizováno: 07. 10. 2024