Povodeň v Moravské Ostravě a okolí v roce 1880
5. 8. 1880
ulice
katastr
Moravská Ostrava
nej...
Ostrava
Jedna z největších živelních katastrof v dějinách města.-
charakteristika
Po několik dní trvajícím dešti zaplavila rozbouřená voda z řeky Ostravice v noci ze středy 4. 8. na čtvrtek 5. 8. téměř celé město. Voda se nedostala jen na Hlavní náměstí (dnes Masarykovo) a na přilehlá prostranství kolem kostela sv. Václava, což mimochodem ukazuje na důmyslný postup středověkého lokátora při založení města. Vodní živel napáchal na soukromém majetku a průmyslových závodech rozsáhlé materiální škody, které se jen v Moravské Ostravě odhadovaly na 255 tisíc zlatých (v celém povodí Ostravice na moravské i slezské straně to bylo kolem 1,1 milionu zlatých). Přírodní katastrofu umocnil požár v Dinglerově továrně na parafín (poblíž jámy Jindřich), který nebylo možno uhasit. Oběti na životech nebyly v poměru k nebezpečí situace příliš vysoké - v Moravské Ostravě zahynuli během povodně tři lidé, v Polské Ostravě dva.
-
účastníci
Anton Lux, starosta města
Adalbert Johanny, policejní komisař
Eduard Kremer, městský lékař
Carl Richter, velitel dobrovolných hasičůzajímavosti
Od pondělí 2. 8. trval silný déšť provázený vichřicí. Ve středu 4. 8. už byl zrušen týdenní trh, neboť mnozí trhovci se nemohli pro přerušené komunikace do města vůbec dostat. Večer déšť nakrátko ustal a očekávalo se pozvolné opadnutí kulminující vody, v noci však přišel další příval deště, takže po 22. hodině museli být troubením svoláni dobrovolní hasiči a na radnici se sešli členové krizového výboru. V půl třetí ráno 5. 8. byly zahájeny první evakuace lidí z nejvíce ohrožených částí města a záchranné práce, kterých se kromě hasičů účastnili i městští policisté, četníci a další obyvatelé města, pokračovaly nepřetržitě po celou noc i následující den a noc. Město požádalo vojenské posádky v Olomouci a Opavě o pomoc - z Olomouce dorazil večer 5. 8. speciální vlak se 168 ženisty a 16 pontony, z Opavy, která byla sama povodní ohrožena, vyslal pouze tamní veslařský klub několik svých členů se dvěma čluny. Déšť definitivně ustal a voda začala opadávat teprve 6. 8.
Jedním z přímých důsledků povodně v roce 1880 byl zvýšený zájem o vodohospodářské poměry v regionu a rostoucí úsilí samosprávy o zajištění podpory státu pro regulaci Odry a Ostravice. Praktické problémy při záchranářských pracích mj. pak vedly v roce 1881 k založení Moravskoostravského veslařského klubu (Mährisch-Ostrauer Ruder-Club).-
prameny, literatura
článek ve sborníku nebo kapitola v knize
"Povodeň v Ostravě a okolí v roce 1880 – největší známá živelní pohroma na Ostravsku"
Monografie
"Ostrava v datech"
-
události
5. 7. 1997
Povodeň v roce 1997 1. 12. 1936
Ukončení likvidace hald na Černé louce v Moravské Ostravě v roce 1936 7. 10. 1880
Návštěva odborníka na vodní stavby Heinricha Hobohma v Moravské Ostravě v roce 1880-
osoby
Adalbert (Vojtěch) Johanny
Eduard Kremer
Anton Lux
Carl Richter-
související odkazy
Digitální badatelna Archivu města Ostravy
Mapa inundačního (záplavového) území Ostravice a Lučiny, zachycující rozvodnění řek při povodni 5. 8. 1880.-
autor
Daněk