27. Setkání hornických měst
8. 9. 2023 (8. 9.–10. 9. 2023)
charakteristika
Ve dnech 8.–10. září se uskutečnilo se 27. setkání hornických měst a obcí České republiky za účasti přibližně 800 zástupců z Česka, Polska a Slovenska. Oficiální zahájení proběhlo v Dolní oblasti Vítkovice, v budově BrickHousu. Na programu byla mše v katedrále Božského Spasitele, po níž následoval slavnostní průvod Hornická paráda, směřující na Slezskoostravský hrad, kde se prezentovaly jednotlivé hornické spolky a obce.
Následovalo předávání cen Český permon za rok 2023 v kostele sv. Václava, které udělovalo Sdružení hornických a hutnických spolků České republiky. V kategorii Hornický folklor byla ocenění udělena Střední průmyslové škole a Vyšší odborné škole Příbram a Cechu příbramských horníků a hutníků za udržování dlouholeté tradice skoku přes kůži v Příbrami. Cenu v kategorii Záchrana technických památek získal Viktor Weis za rekonstrukci grafitového dolu Český Krumlov. Cena v kategorii Počin roku putovala do města Odry za propagaci hornické činnosti na Odersku. Český permon v kategorii Počin roku byl udělen Dětské léčebně se speleoterapií Ostrov u Macochy. Město Ostrava ocenilo Lumíra Place, emeritního ředitele Hornického muzea na Landeku.
V rámci doprovodného programu byl v Landek Parku vystaven originál Petřkovické venuše. V Ostravském muzeu byla připravena výstava fotografií z ostravských dolů, žánrových námětů od konce 19. do 20. století a uměleckých předmětů ze sbírky Stanislava Sikory. V muzejním podloubí byla připravena audiovizuální instalace Zrcadlo, připomínající hornickou minulost Ostravy, a ve foyer Nové radnice proběhla výstava Archivu města Ostravy Hornická Ostrava. U příležitosti setkání hornických měst byla vydána publikace Fajront: Hornická historie v rodinných albech, která obsahuje fotografie poskytnuté bývalými horníky a jejich rodinnými příslušníky.-
obrazy
-
stavby
Ostravské muzeum
Masarykovo náměstí 1/1 Archiv města Ostravy
Špálova 19/450-
autor
Juřica