Německý dům (Deutsches Haus)
historický název
Německý dům (Deutsches Haus)
ulice
charakteristika
Spolkový dům, sloužící jako kulturní, společenské a politické středisko obyvatel německé národnosti v Moravské Ostravě.
-
existence
stavba již neexistuje
zánik
1945
majitelé
Spolek Deutsches Haus
NSDAP (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei)provozovny
restaurace Deutsches Hausfirmy a instituce
Německé divadlo v Moravské Ostravě (Deutsches Theater in Mährisch Ostrau)jiné využití
Německý dům užívala ke svým schůzím většina místních německých spolků.
-
zajímavosti
Urychlená příprava stavby Německého domu byla zahájena poté, co selhala jednání o zbudování společného česko-německého spolkového domu (tzv. Concerthausu), která se táhla již od 70. let 19. století, a Češi přikročili k výstavbě vlastního Národního domu.
Bezesporu zajímavé je, že u zrodu budovy, která se na konci své existence stala symbolem nenáviděného německého nacismu, stála celá řada osob židovského původu; mezi členy spolku Deutsches Haus byli významní příslušníci židovské náboženské obce Alois Hilf, Nathan Lichtenstern a Markus Strassmann, objekt byl postaven na pozemku, náležejícím původně baronu Rothschildovi, podle projektu židovského architekta Felixe Neumanna.
Provoz budovy Německého domu se po většinu své existence potýkal se značnými finančními problémy, příjmy z pořádaných akcí nestačily krýt náklady. Velkou ranou bylo otevření městského divadla v roce 1907, kam se přesunula německá divadelní scéna, čímž vznikl spolku Deutsches Haus každoroční výpadek na příjmech ve výši až 12 tisíc zlatých. Díky tomu, že vedení města bylo v té době v německých rukou, mohla být uzavřena dohoda, na jejímž základě bylo spolku Deutsches Haus vypláceno roční odškodné v této výši; tato praxe však byla zrušena v roce 1919, kdy se vedení města chopila česká správní komise v čele s Janem Prokešem.
Ve 30. letech 20. století vyvstala v důsledku nepříznivé finanční situace dokonce hrozba rozpuštění spolku a prodeje Německého domu, k čemuž nakonec nedošlo. V soudobém tisku můžeme rovněž nalézt zprávy, svědčící o tom, že spolek Deutsches Haus uvažoval i o stržení historické budovy z roku 1895, na jejímž místě měl být postaven moderní multifunkční objekt. Ani tento záměr však nebyl realizován.-
stavební vývoj
Německý dům byl vybudován v letech 1894-1895 podle projektu moravskoostravského architekta Felixe Neumanna, ve stylu severské neorenesance, s dílčími barokními prvky v interiérech. Architekt Felix Neumann při zpracování projektu použil na fasádě stejné vnější formy, jakými se vyznačoval Německý dům v Brně.
Dominantou objektu se stala 30 m vysoká vyhlídková věž.
Součástí objektu byla restaurace v přízemí, spolkové místnosti a velký sál pro 600 osob s jevištěm v prvním patře, který měl sloužit především pro pořádání divadelních představení.
V zahradě za domem byl postaven zahradní pavilon s kuželnou, který tvořil letní provozovnu restaurace.
V roce 1904 byla v zadním traktu restaurace Německého domu podél Zámecké ulice vybudována zastřešená dřevěná veranda, značně rozšířená v roce 1932.
Objekt byl zasažen bombardováním v roce 1944, došlo ke zřícení schodiště a těžkému poškození střechy. Bezprostředně po osvobození města v květnu 1945 byla zahájena demolice Německého domu, která trvala do července následujícího roku.-
obrazy
-
prameny, literatura
-
stavby
Kristův kostel
Českobratrská Divadlo Jiřího Myrona
Čs. legií 14/148-
významné osoby
Ludwig Brixel
Gustav Fiedler
Ernst Hebling
Emanuel Neumann
Felix Neumann
další významné osoby (3)...-
události
10. 5. 1945
Schválení demolice Německého domu 15. 3. 1939
Slavnost v Německém domě 13. 2. 1937
Návštěva ministra Zajička v Moravské Ostravě 20. 12. 1936
Návštěva ministra zahraničí prof. Kamila Krofty v prosinci 1936 7. 3. 1935
Oslavy 85. narozenin prezidenta T. G. Masaryka v Moravské Ostravě
další události (9)...-
související odkazy
Archiv města Ostravy
Databáze divadel
Moderní dějiny.cz
Umístění objektu - proluka po Německém domě
Wikipedie
Německý dům v Brně
další související odkazy (1)...-
autor
Šerka